Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 16 Bolesława Chrobrego

Tradycją naszej szkoły są kwietniowe obchody Dnia Patrona, którym jest pierwszy król Polski, Bolesław Chrobry. Jest to święto całej naszej społeczności. Dlatego w sposób wyjątkowy przygotowujemy się do jego obchodów, a w kolejnych jego odsłonach udowadniamy, że potrafimy łączyć naukę z zabawą.

Z przyjemnością witaliśmy przybyłych gości m.in. przedstawicieli jury II Powiatowego Konkursu Wybitni Polacy w dziejach i kulturze narodu, opiekunów i laureatów nagrodzonych prac, osoby z zaprzyjaźnionego hospicjum Dar Serca oraz Radę Rodziców naszej szkoły.

W części oficjalnej zostały wręczone nagrody w zorganizowanych przez nas konkursach.

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali dla uczniów klas I – III Szkolny Konkurs Plastyczny Portret naszego patrona.

Oto wyniki:

II miejsce – Pola Szelecka
III miejsce – Eliasz Całus
Wyróżnienie – Kacper Szajkowski, Maja Kostyra

Nauczycielka plastyki zorganizowała dla uczniów klas IV – VI Szkolny Konkurs Plastyczny Nasz patron – Bolesław Chrobry.

Oto wyniki:

I miejsce – Agata Strojczyk klasa 6b          ex aequo         Kacper Adamus klasa 6b
II miejsce – Natalia Skórka klasa 4a          ex aequo          Miłosz Szczęsny klasa 6b
III miejsce – Julia Hałada klasa 4b             ex aequo          Szymon Jarosz klasa 4b
Wyróżnienie – Jakub Pęczek klasa 4a      ex aequo          Dominik Sikora 4b

Zostały także wręczone nagrody w II Powiatowym Konkursie Wybitni Polacy w dziejach i kulturze narodu (szczegóły tutaj - link:
Szkoła Podstawowa nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie - Wyniki II Powiatowego Konkursu - Wybitni Polacy w historii i dziejach narodu. Maria Skłodowska-Curie).

Wszystkim uczestnikom, naszym Koleżankom i Kolegom gratulujemy talentu, zaangażowania i pomysłowości.

Część artystyczną zainaugurował taneczny występ uczniów klasy 4b. Tańczyli do akustycznej wersji popowego przeboju zagranego w instrumentacji zbliżonej do średniowiecznej. Muzyka Bardcore towarzyszyła nam już do końca uroczystości. Oczywiście nie zapomnieliśmy, kto jest naszym patronem. Ciekawostki i anegdoty o Bolesławie Chrobrym i wybranych postaciach historycznych przygotowali uczniowie z klasy 5a i 5b. Nawiązaliśmy także do naszego cyklu przedstawiania legend związanych z historią Polski. W tym roku, w średniowiecznej scenografii, uczniowie klasy 6b zaprezentowali legendę o Piaście Kołodzieju. Klimat obrzędu postrzyżyn został podkreślony przyśpiewkami wykonanymi przez uczennice z klasy 4a i 5b.

Na koniec uczniowie zostali poczęstowani jabłkami.

Podsumowując uroczystość Dnia Patrona Szkoły Bolesława Chrobrego, pani dyrektor Jolanta Dominiak zwróciła uwagę na znaczenie kontynuowania tradycji w XXI wieku. Ponadto podziękowała licznej grupie osób, które zaangażowały się w przygotowanie i zaprezentowanie uroczystości.