Szkoła Podstawowa nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie

Ferie 2024 z PTTK - "Wędruj z nami" - Gliwice - Kolejkowo i Funzeum

8 lutego członkowie i sympatycy SKKT - PTTK ,,Globtroter’’ w liczbie 22 uczestniczyli w wycieczce autokarowo – krajoznawczej do Gliwic. Opiekę nad naszą grupą sprawowała pani  Urszula Gospodarek, przewodnik. Początek podróży – loteria. Również można było zakupić losy, 0,50 zł. Podczas podróży pani przewodnik przekazała mnóstwo informacji dotyczących Częstochowy, Siewierza oraz innych miast i  obiektów mijanych po drodze.
Po 76 km dotarliśmy na miejsce. Pierwsza atrakcja to Kolejkowo Gliwice – Cudowny Śląsk w miniaturze: 235 budynków, w tym miniatur autentycznych budowli ze Śląska, 12 pociągów,195 samochodów, 460 m torowiska… To największa makieta kolejowa w Polsce. Znajdziemy tam: Piernikowe Miasto (naprawdę pachnie), Jarmark  Bożonarodzeniowy w Gliwicach 2023, charakterystyczne budowle Śląska (m. in. dworzec kolejowy w Gliwicach, Radiostację Gliwice, Nikiszowiec – robotnicze osiedle w Katowicach  zbudowane w latach 1908-1919 z cegieł, z ceglanym kościołem św. Anny,  miasteczko z Dzikiego Zachodu, statek Western River, który pływał po Missisipi, lotnisko w Pyrzowicach, Hutę Pokój w Rudzie Ślaskiej – symbol polskiego hutnictwa, Kopalnię Węgla Kamiennego Szombierki. W miniaturowym świecie można przeżyć wiele dni i nocy, wszystko za sprawą zmieniających się pór dnia.
Funzeum – Centrum Kultury i Rozrywki.  W Funzeum  zwiedziliśmy dwie wystawy – wystawę światła i wystawę kolorów, największe tego typu miejsce w Polsce. Uczniowie byli zafascynowani bogactwem interaktywnych stacji. Mogli rozwijać swoją kreatywność,  zdolności manualne, badać zjawiska fizyczne. Poznawali tajniki światła niewidzianego oraz historię luster. Za pomocą zmysłów poznawali interaktywne i multisensoryczne eksponaty – ponad 40 ekspozycji, 7 kolorów, pryzmat (pokazuje z jak wielu barwa składa się tzw. białe światło), tęczę, pokój czarno – biały oraz 34 eksponaty, 13 pokoi wystawy ,,Światło czyli o świetle z innej perspektywy.” Wyposażeni w specjalne okulary mogli odkrywać sekrety luminescencji. Fluo dżungla zdradziła tajniki świecących elementów pod pod lampą UV. Uczniowie wędrowali przez planetarium, zwiedzali historie lamp, Rentgena. W jednym z infinity roomów ustawiliśmy się do grupowego zdjęcia, którego odbitkę otrzymaliśmy na pamiątkę naszego  pobytu. Na koniec uczniowie kolorowali rożne zwierzęta, które poddane animacji znalazły się na filmowym ekranie.
Wszyscy uczestnicy naszej wycieczki wrócili do Częstochowy zadowoleni, z dużą dozą kolorowych wrażeń  i fotkami.

Z turystycznym pozdrowieniem: Jolanta Biernacka, Agnieszka Trzeciakowska.