Rajd Parasolowy

18 listopada członkowie Szkolnego Koła Turystycznego Globtroter wzięli udział w XXV - Jubileuszowym Rajdzie Parasolowym. Organizatorami rajdu był ROP PTTK w Częstochowie, Starostwo Częstochowskie oraz Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Trasa rajdu: Rzeki Wielkie - Chmielarze - Garnek wiodła przez urokliwe okolice mało uczęszczanymi przez samochody  drogami - długość 8 km.
Pomimo deszczowego i chłodnego poranka, wszyscy zapisani uczniowie, stawili się na zbiórkę przy parkingu na ulicy Focha (obok marketu Auchan). Grunt to odpowiedni ubiór i pogoda ducha. Mijaliśmy rzekę Wartę, mokradła Wiercicy z parą łabędzi oraz liczne leśne zagajniki, gdzie niektórzy uczniowie zbierali maślaki i kanie.
W miejscowości Garnek wysłuchaliśmy historii o słynnym rodzie Reszków – gwiazdach największych scen operowych Europy i Ameryk   przełomu XIX/XX wieku. Bracia Jan i Edward  Reszke za  zarobione pieniądze nabyli majątki ziemskie, m.in. w Skrzydlowie, Chorzenicach, Witkowicach i Garnku w gminie Kłomnice. Przeszli do historii nie tylko jako wybitni śpiewacy, ale również jako wielcy filantropi i patrioci.
W Szkole Podstawowej w Witkowicach - meta, uczniowie mogli zjeść kiełbaskę na gorąco, wypić ciepłą herbatę, korzystali z przygotowanej loterii i brali udziałem w licznych konkursach. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

Konkurs ,,Omnibus”:

• I miejsce Michał Chabros (V a),
  • III miejsce - Karol Maruszczyk (VI b).

Konkurs Plastyczny:

• I miejsce Natalia Skórka ( IV a),
  • III miejsce – Julia Mastalerz IV b).

Szkoła otrzymała statuetkę i dyplom.

Zainteresowani zdobywaniem odznak turystycznych mogli uzyskać wpis do książeczki Odznaki Turystyki Pieszej.

Z turystycznym pozdrowieniem Jolanta Biernacka i Agnieszka Trzeciakowska