Plan pracy SKTK Globtroter

Plan pracy Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego PTTK Globtroter w Szkole Podstawowej nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie w roku szkolnym 2023/2024.

Wstęp

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK Globtroter powstało jesienią 2023 roku.  Nawiązuje ono do tradycji i doświadczeń istniejącego wcześniej w Gimnazjum nr 16 im. Bolesława Chrobrego koła turystycznego prowadzonego przez panią Jolantę Biernacką.

Misja SKKT PTTK Globtroter

Głównym celem działalności SKKT PTTK Globtroter jest rozwijanie wśród jego członków  zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, zachęcanie do poznawania najbliższej okolicy – powiatu częstochowskiego, województwa śląskiego oraz Polski. Pragniemy zwrócić uwagę na tradycję, kulturę narodową i piękno ojczystej przyrody.

Cele szczegółowe

• poznawanie obiektów przyrodniczych i zabytków kultury o dużych walorach krajoznawczo-historycznych,

• upowszechnianie informacji o walorach krajoznawczych Polski m.in. na łamach szkolnej gazetki Szkołowisko, internetowej stronie szkoły i Facebooku,

• kształtowanie nawyków bezpiecznego i zdrowego wypoczynku, doskonalenie sprawności fizycznej, stanu zdrowia, zachęcanie do rekreacji na świeżym powietrzu,

• kształtowanie nawyków aktywnego uczestniczenia w życiu koła, szkoły,

• promowanie działalności SKKT PTTK Globtroter w środowisku lokalnym poprzez udział  w imprezach krajoznawczych,

• organizacja wycieczek szkolnych (autokarowych, pieszych, itp.) oraz aktywne w nich uczestniczenie,

• organizowanie i uczestniczenie w konkursach o tematyce krajoznawczo-turystycznej,

• redagowanie gazetki ściennej w sali nr 14 przybliżającej uczniom działalność koła, promującej PTTK,

• prowadzenie dokumentacji fotograficznej,

• upowszechnianie czytelnictwa wydawnictw o tematyce krajoznawczej i turystycznej,

• zachęcanie do odwiedzania stron internetowych o tematyce turystycznej,

• wdrażanie do przestrzegania zasad ochrony przyrody, propagowanie zachowań proekologicznych.

Formy pracy

1. Zajęcia kameralne w sali szkolnej: organizacyjne (poświęcone aktualnej pracy koła, przyjęcia nowych członków, przydzielenie zadań), popularnonaukowe (poświęcone przygotowaniom do konkursów, rajdów, omawiające wybrane zagadnienia krajoznawcze), ćwiczeniowo-praktyczne (przekładanie wiedzy teoretycznej na ćwiczenia praktyczne w postaci określania azymutu, odległości w terenie, kierunków na mapie).

2. Zajęcia terenowe:

* wycieczki krajoznawcze,

* ćwiczeniowo-praktyczne (wykorzystujące wiedzę teoretyczną poza szkołą podczas zajęć z topografii, orientacji w terenie).

Tematyka spotkań

1. Spotkanie organizacyjne m.in. omówienie i zatwierdzenie planu pracy.

2. Zasady bezpiecznej turystyki – zapoznanie z regulaminami turystycznymi.

3. Odznaki PTTK dla dzieci i młodzieży.

4. Pierwsza pomoc – ćwiczenia teoretyczne i praktyczne.

6. Gry i zabawy edukacyjne o tematyce krajoznawczej.

7. Zajęcia terenowe, orientowanie się w terenie bez pomocy mapy (azymut, pomiar odległości, kątów, wysokości, orientowanie się w terenie za pomocą mapy).

8. Doskonalenie umiejętności czytania map topograficznych i turystycznych.

9. Przygotowania praktyczne do konkursów, rajdów turystycznych.

10. Prezentacje i podsumowania udziału w imprezach turystycznych.

Opiekunowie motywują uczniów do działania, organizują im pracę, dbają o porządek i bezpieczeństwo w trakcie imprez i zajęć turystycznych.

Opiekunowie SKKT Globtroter

pani Jolanta Biernacka.