Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Szkoła Patriotów"

Organizatorem projektu jest Śląski Kurator Oświaty. Jego celem jest m.in. przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach, upowszechnianie wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem…

Jako przedmiot projektu wybraliśmy kapliczkę, która znajduje się na skrzyżowaniu ul. Sabinowskiej i ul. Piastowskiej w naszej dzielnicy Stradom.

Dlaczego taki wybór? Uznaliśmy, że poznawanie historii należy zacząć od poznania naszej małej Ojczyzny. Dla dzieci ze szkoły podstawowej to po prostu dzielnica, w której mieszkają. Wybraliśmy kapliczkę, miejsce, które mieszkańcy mijają niemalże codziennie. Okazało się jednak, że tak naprawdę niewiele o niej nie wiedzą.

Poznanie historii powstania kapliczki, która owiana jest tajemnicą. Zwiedzenie jej wnętrza i rozpropagowanie wiedzy o tym zabytku stało się naszym celem. Nie jest to możliwe bez współpracy z lokalną społecznością m.in. z Parafią. Już pierwsze działania udowodniły, że zadanie to rozwija kreatywność i umiejętności uczniowskie w zakresie efektywnej współpracy w grupie.

Realizacja projektu będzie kontynuowana w przyszłym roku szkolnym.

Zapraszamy do aktywnego wspierania inicjatywy.

mgr Jolanta Biernacka – koordynatorka projektu
mgr Elwira Fertacz